Mit kell tudni a H2 (Hidrogén) kilégzéses tesztekről?
- dietetikusomkaroli
- ápr. 3.
- 2 perc olvasás
2024. év végén megjelent egy új Egészségügyi szakmai irányelv, ami összefoglalja, hogy mit kell tudni részletesen erről a tesztről, de ez főleg szakebereknek hasznos, rémesen hosszú és nem kevésbé bonyolult. Mivel ez a szakmám, és fontosnak tartom, hogy dietetikusként a legfrisebb szakmai irányelvek szerint dolgozzak, kigyűjtöttem, hogy melyek azok a lényeges pontok, amit Neked is fontos lehet tudnod.

A H₂-kilégzési teszt egy fájdalommentes, légzésmintából végzett vizsgálat, amely segít az emésztőrendszeri problémák, például:
laktózérzékenység, a fruktózintolerancia és a vékonybél bakteriális túlnövekedés (SIBO) felismerésében. A teszt általában 3-5 órát vesz igénybe. A tesztet végző személyzet a számodra szükséges vizsgálatnak megfelelő oldatot fogja elkészíteni, és elmondja, hogyan kell elfogyasztanod, majd meghatározott időpontokban mérik a kilégzett levegőben megjelenő H2 mennyiségét, ebből tudnak következtetni arra, hogy milyen állapotban van az emésztésed.
Annak érdekében, hogy az eredmény megbízható legyen, fontos, hogy:
A kilégzési tesztet legalább 4 héttel az antibiotikum kezelés befejezése után lehet végezni.
A kilégzési tesztet vastagbél tisztítás után (endoszkópia vagy sebészet) legalább két hét elteltével lehet elvégezni.
Mivel ezek a tesztek általában krónikus tünetek miatt történnek és nem sürgősségi vizsgálatok, tanácsos minél hosszabb várakozási időt hagyni, hogy biztosak legyünk abban, hogy az említett tényezők nem fogják befolyásolni az eredményt.
A teszt napján nem szabad megterhelő fizikai aktivitást végezni, közvetlen előtte tartózkodjunk a sportolástól is.
A teszt előtti 12 órában kerüljük a dohányzást!
Kerüld a nagy mennyiségű szénhidrát- és rostfogyasztást a teszt előtti 48 órában. Ha teljes kiőrlésű vagy magvas kenyeret szoktál enni, most átmenetileg válts fehér kenyérre. Ha általában zabkását reggelizel, akkor ebben a két napban inkább pirítóst fogyassz, és kerüld a zabot!
Kerüld a teszt előtti 24 órában azokat az élelmiszereket, amelyek erjedést okozó szénhidrátokat tartalmaznak:
Savanyított ételek: pl. savanyú káposzta, kimchi
Hüvelyesek: bab, borsó, lencse, vörös lencse, csicseriborsó
Káposztafélék: fejes káposzta, kelkáposzta, fodros kel, kelbimbó
Aszalt gyümölcsök
Magas cukortartalmú gyümölcsök: érett banán, körte, szilva, datolyaszilva, sárgadinnye, őszibarack
Méz és fruktózalapú édesítőszerek: például fruktózszirup
Cukros italok, szénsavas üdítők, energiaitalok
Alkoholos italok
Szénsavas ásványvíz
Cukoralkoholok: eritrit, xilit
A teszt előtt 8 órán át teljes koplalás szükséges, ezért ebben az időszakban már semmit ne egyél és ne igyál!
Ha puffadást tapasztalsz, vagy emésztőrendszeri panaszod van, minden esetben keress fel olyan szakorvost, aki javaslatot adhat arra vonatkozóan, hogy milyen teszteket érdemes elvégeztetned. A felesleges vérvizsgálatok helyett célzottan, tünet alapján kell a megfelelő vizsgálatot elrendelni, és ez orvosi kompetencia!
Ezeknek a tüneteknek a hátterében gyakran áll étrendi hiba, illetve az étrend, napi rutin átalakításával akár 2-3 napon belül is lehet javulást elérni. Ha segítségre van szükséged, keress bátran, segítek kialakítani azt az étrendet, ami hosszú távon fenntartható, és jól érzed magad mellette!
Comments